BD18IC0VEFJ-M
1A 1.8V, Fixed Output, High-Accuracy LDO Regulator for Automotive
料號 | BD18IC0VEFJ-ME2
狀態 | 推薦品
封裝 | HTSOP-J8
包裝形式 | Taping
單位數量 | 2500
最小包裝數量 | 2500
RoHS | Yes
Description
BDxxIC0VEFJ-M is a LDO regulator with output current 1.0A. The output accuracy is ±1% of output voltage. With external resistance, it is available to set the output voltage at random (from 0.8V to 4.5V).It has package type: HTSOP-J8. Overcurrent protection (for protecting the IC destruction by output short circuit), circuit current ON/OFF switch (for setting the circuit 0µA at shutdown mode), and thermal shutdown circuit (for protecting IC from heat destruction by over load condition)are all built in. It is usable for ceramic capacitor and enables to improve smaller set and long-life.
Product Detail
Specifications
ch
1
Withstand Voltage (Max.)[V]
7
Vin(Min.)[V]
2.4
Vin(Max.)[V]
5.5
Iout(Max.)[A]
1
Vout Type
Fixed
Vout Accuracy
±1.0% (Ta=25℃)
Circuit Current[mA]
0.25
Dropout Voltage (Typ.)[V]
0.4(Io=1A)
Ripple Rejection [dB]
60
Load Regulation[mV]
25(Io=0 to 1A)