BR25H080FJ-5AC
8KBit, SPI BUS, 高速寫入, 數據持久性優異, 車載用串行EEPROM(125℃工作)
BR25H080FJ-5AC
Quick Download
Description
BR25H080xxx-5AC系列是支持SPI BUS接口的8Kbit串行EEPROM。
Product Detail
Specifications
Series
BR25H-5AC
Density [bit]
8K
Bit Format [Word x Bit]
1K x 8
Vcc(Min.)[V]
1.7
Vcc(Max.)[V]
5.5
Circuit Current (Max.)[mA]
8
Standby Current (Max.)[μA]
10
Write Cycle (Max.)[ms]
3.5
Input Frequency (Max.)[Hz]
20M
Endurance (Max.)[Cycle]
4x106
Data Retention (Max.)[Year]
100
I/F
SPI BUS
Operating Temperature (Min.)[°C]
-40
Operating Temperature (Max.)[°C]
125
Package Size [mm]
4.9x6.0 (t=1.65)
Common Standard
AEC-Q100 (Automotive Grade)
Features
・High speed clock action up to 10MHz (Max.)・Wait function by HOLDB terminal.
・Part or whole of memory arrays settable as read only
memory area by program.
・2.5V to 5.5V single power source action most
suitable
for battery use.
・Page write mode useful for initial value write at
factory shipment.
・For SPI bus interface (CPOL, CPHA)=(0, 0), (1, 1)
・Self-timed programming cycle.
・Low Supply Current
At write operation (5V) : 1.0A (Typ.)
At read operation (5V) : 1.0mA (Typ.)
At standby operation (5V) : 0.1μA (Typ.)